Danıştay’dan CHP’li belediyelerin bağış kampanyası hakkında karar

Belediyelerin bağış toplamasını engelleyen İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine ilişkin Danıştay’da açılan davada yürütmeyi durdurma talebi reddedildi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde belediyelerin bağış toplamasını ‘yetkili makamdan izin alma zorunluluğu’ nedeniyle engelleyen İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine ilişkin Danıştay’da açılan davada yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.

Böylece belediyelerin bağış toplaması bir süre daha yasak olacak.

ANKA’nın aktardığına göre Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

NE OLMUŞTU?

CHP’li büyükşehir belediyeleri koronavirüs sürecinde yurttaşlara yardımcı olmak amacıyla bağış kampanyası başlatmıştı. Bunun üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet içinde devlet olmaz” demişti.

İçişleri Bakanlığı ise yayınladığı genelge ile belediyelerin yardım toplamasını engellerken, Yardım Toplama Kanunu’na göre, bağış ve yardım toplamak isteyen kurumların ‘yetkili makamdan izin alma zorunluluğu’ olduğu ve belediyelerin bu kanundan muaf olmadıkları belirtmişti.

Belediyelerin yardım hesaplarına ise bloke konulmuştu. Belediye başkanları genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Başkanlar ayrıca toplaman bağış paralarının da iadesini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir