Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ederek göreve başladı

Example HTML page

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ederek göreve başladı

24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilen Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek görevine başlıyor. Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine resmen geçmiş olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) milletvekillerinin yaklaşık 10 saat süren yemin töreninin ardından bu kez de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin töreni için toplandı. Erdoğan, Mecliste, Geçici TBMM Başkanvekili Hakkı Köylü tarafından resmi törenle karşılandı.Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ile birlikte Meclis Şeref Holü’ne geçti. Erdoğan’ı, Şeref Holü girişinde, Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ve milletvekilleri karşıladı.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU DA TBMM’DE
Erdoğan’a, Başkanlık Divanı girişinde, Geçici TBMM Başkanı Durmuş Yılmaz eşlik etti. Durmuş Yılmaz’ın ”hayırlı olsun” dileklerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüye yöneldi. Bu esnada CHP milletvekillerinin ayağa kalkmadığı ve diğer vekillerin CHP vekillerini yuhaladıkları görüldü. TBMM’deki törene 2 milletvekili ile Meclis’te temsil edilen Saadet Partisi’nin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katıldı

ERDOĞAN’IN YEMİNİ
Erdoğan’ın yemini şöyle: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninin ardından AKP milletvekilleriyle tokalaştı. Erdoğan’ın Meclis’ten ayrılıp Cumhurbaşkanlığı külliyesine hareket etmesi bekleniyor.

22 DEVLET BAŞKANI, 28 BAŞBAKAN, SİYASİ PARTİ LİDERLERİ KATILACAK
Yemin töreninin ardından Anıtkabir’e geçecek Erdoğan, daha sonra da Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek ‘göreve başlama törenine’ katılacak. Erdoğan için Beştepe’de düzenlenecek törene 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri katılacak. Törende Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Kosova, Pakistan, KKTC, Kırgızistan, Sudan, Gine, Zambiya, Gine Bissau, Ekvator Ginesi, Somali, Moritanya, Gabon, Çad, Cibuti cumhurbaşkanları ile Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı, Katar Emiri ve Venezüella Devlet Başkanı hazır bulunacak. Törene katılacaklar arasında Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev de bulunuyor.

AYRINTILAR GELİYOR…

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir