CHP Rize İl Örgütü’nden ÇAYKUR ataması tepkisi

AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in ağabeyi Yusuf Ziya Alim ÇAYKUR Genel Müdürü oldu. İki yıldır ÇAYKUR Genel Müdür Vekilliği yapan Alim, görev süresi boyunca ÇAYKUR’u zarar ettirdi.

Genel Müdür ataması ardından açıklama yapan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Bu atamanın ÇAYKUR’da çok önemli bir değişiklik yaratacağına inanmıyoruz” dedi.

Deniz’in açıklaması şöyle:

Uzun bir süredir ÇAYKUR’un vekâleten yönetilmesinin yanlış olduğunu bir an önce asaleten görev yapacak Genel Müdür atamasının gerçekleştirilmesini önerdik, savunduk. Yapılacak atamanın da liyakate dayalı, ÇAYKUR’un içinden olan, ÇAYKUR’da görev yapmış olan özetle ÇAYKUR geleneğinden gelen ve bölgeyi tanıyan kişilerden olması gerektiğini savunduk.

Eğer bir kişi liyakatli değilse 3 yıl gibi uzun bir süre ÇAYKUR gibi önemli bir kurumu vekâleten de olsa yönetmesine izin verilmemesi gerektiği, eğer iş konusunda liyakatliyse bir an önce atamanın yapılması gerektiğini söyledik.

Ki bu yapılan atamada zaten ismi geçen kişi 1992 yılından beri ÇAYKUR’un değişik kademelerinden geçtikten sonra önce genel müdür yardımcısı olmuş son 3 yıldır da Vekâleten Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Bundan sonraki süreçte artık ÇAYKUR’da yapılan işlerin birebir de sorumlusudur.

Daha önce de söyledik. AKP Türkiye’yi nasıl yönetiyorsa ÇAYKUR’u da o şekilde yönetmektedir. Türkiye’de ataması yapılan kişilerin siyasetle kurdukları ilişkiler hepimizin bildiği konulardır. 3 Yıl vekâleten yöneten ve kurumun kendi içinden gelen birisinin asaleten atanması doğaldır. Bu atamanın ÇAYKUR’da çok önemli bir değişiklik yaratacağına inanmıyoruz. Zaten yönetiyorlardı. Gene yönetmeye devam edecekler.

AKP il Başkanının abisi olması konusu ise ayrı ve etik bir konudur. Bu konu AKP İl Başkanının ve AKP İl Örgütünün sorunudur. Atamanın üzerinde gölge düşüp düşmemesine kendileri karar verecektir.

ÇAYKUR ‘un yönetimsel sorunları, çalışan işçilerin sorunları, üretici ile ilgili sorunları artarak devam etmektedir. ÇAYKUR’un aşırı şekilde bankalara borçlandırılmış bir yapısı var, giderek katlanan zararları var, stok sorunu var. Bundan önce de olduğu gibi bundan sonra da ÇAYKUR’la ilgili görüş ve önerilerimiz açıklamaya devam edeceğiz.

ÇAYKUR çok önemli bir kurumdur. Üzerinde sadece bu konuda değil her konuda herhangi bir gölge oluşmaması sadece bizim değil herkesin sorumluluğundadır. Her zaman savunduğumuz gibi ÇAYKUR geleneğinden gelen birisinin atanması liyakat açısından önemlidir. Diğer konu eleştiriye açıktır.

Artık ÇAYKUR’a genel müdür atandığına göre Sakarya Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ÇAYKUR yönetim kurulu üyeliğinden bir an önce istifa etmesi gerekmektedir.

Onun yerine ÇAYKUR’ da çalışan işçilerin temsilcisi bir arkadaş ÇAYKUR Yönetim kurulu üyeliğine getirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir