CHP İzmir’den Kazdağları’na çıkarma: Bu topraklar sahipsiz değil

CHP İzmir dün Kazdağları’na adeta çıkarma yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, ilçe belediye başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları eşlik etti. BirGün’e konuşan Soyer “Bu topraklar sahipsiz değil” mesajı verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü de çevre nöbetine destek vermek için Kazdağları’na çıkarma yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yanı sıra İlçe belediye başkanları, İlçe başkanları, parti yöneticileri ve çok sayıda partili de Çanakkale’ye akın etti.

Çanakkale çıkarmasından ilk mesaj İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den geldi. Soyer, Kirazlı mevkiindeki maden projesinin bulunduğu alanda çevrecilerle bir araya gelirken, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile de incelemelerde bulunarak detaylı bilgi aldı.

Daha sonrada CHP İzmir İl Örgütü de, Çanakkale’ye geldi. CHP İzmir Örgütü’nü Çanakkale Truva Atı heykelinin önünde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer karşıladı. Burada bir araya gelen partililer, kısa sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

KAZDAĞLARI SAHİPSİZ DEĞİL

BirGün’e açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu topraklar sahipsiz değil. Biz koruyacağız. Bir altın madenine, atalarımızın yadigârını teslim etmeyeceğiz. Mücadeleyi eninde sonunda kazanacağız. Kazdağları’nı sahipsiz bırakmayacağız” diye konuştu.

Maden sahasındaki incelemenin ardından nöbet alanındaki doğa eylemcileriyle buluşan Başkan Soyer, “Bu tabloyu gördükten sonra insanın içi parçalanıyor, yüreği sızlıyor. Bugün bu talana karşı büyük bir direniş ruhu var. Bu güç her türlü siyasi farklılığın ötesinde insanları buluşturan bir güç. Bunun parçası olan, destek veren herkesi ve Ülgür Başkanımızı kutluyorum. Bu direnişi hem büyütmeli hem hukuki anlamda güçlendirmeliyiz. Haklı olduğumuzu biliyoruz ama sesimizi de güçlü bir şekilde çıkaracağız. O ses Kanada’ya, bunları besleyen damarlara ulaşacak. Hep beraber daha güçlü olacağız” diye konuştu.

“DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”

Kazdağları’ndaki mücadeleyi BirGün’e değerlendiren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Çanakkale’mize CHP İzmir İl Örgütü geldi. Çok teşekkür ediyoruz. Bu alanı yerinde görmek çok önemli. Anlatmak ile anlaşılır değil. Buraya gelen herkes durumun ciddiyetini daha iyi anlıyor. Biz de bunun için mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu noktada dayanışma içerisindeyiz. Doğa tahribatına karşı olanlar bu noktada birleşti. Biz de Çanakkalelimizin içme suyunu tehlikeye atan özellikle Kirazlı’daki altın işletmeciliği başlamadan durdurmak için mücadele başlattık” dedi.

190 BİN CANA KIYILDI

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de, Kazdağları’nda yaptığı basın açıklamasında, doğayı katledenlerin söylediklerindeki tutarsızlığa dikkat çekti. Yücel, “AKP’li yöneticiler, sanki altın madeni ararken tek sorun siyanürün kullanılmasıymış gibi ‘Siyanürle Altın Aranmayacak’ açıklaması yaparken, Maden şirketinin Ceo’su ‘Altının çıkarılmasının son aşamasında siyanür kullanacağız’ diyor. Halkın tepkisini azaltmak için kesilen ağaçların sayısını azaltmaya çalışmaları da akıl alır gibi değil. Bir Anne babanın, kendi evladının canına kıyması neyse, Kazdağları’nda yapılan odur. Tam 190 bin ağaç, 190 bin cana kıyıldı Kazdağları’nda. Daha acısı, bu iş devam ederse daha fazlasına da kıyılacak” dedi.

Kaynak ; BirGün Gazetesi AYCAN KARADAĞ/BERKAY SAĞOL‘un haberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir