CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup Başkanlığı’ndan Yeni Eğitim,Öğrenim yılı mesajı

CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Zülfü Çakar CHP Eyüpsultan Belediye Grup’u adına yeni eğitim ve öğrenim yılı mesajı yayımladı.

CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Zülfü Çakar 2019-2020 yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi ;

“Ulu Önder ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, Eylül 1924’te Samsun’da öğretmenlere hitaben, ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve sefalete terk eder’ sözüne yer verdi.

Bilimsel ve laik, fırsat eşitliğini içeren, öğretmenleri yücelten, kadın- erkek eşitliğine dayalı milli bir eğitim politikasını, kurucusu olduğu cumhuriyetimizin temel özelliklerinden biri kılan Ulu Önder Atatürk, bu alandaki zaferleri, ekonomik zaferlerle birlikte ülkemizin gerçek kurtuluşunu sağlayacak en doğru yol olarak görüyordu.

Oysa, bugün Türkiye’nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor. Eğitim alanındaki yanlış politikalar, öğrenci ve ailelerin daha iyi bir gelecek hayalini yok etmiş durumda.

Zülfü Çakar sözlerinin devamında, Türkiye’deki öğrencilerin, Uluslararası PİSA değerlendirmeleri, OECD ortalamasının gerisinde bulunduğuna vurgu yapan Çakar “Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyet değerleri ışığında çağdaş, demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır.”

Bu bağlamda niteliksiz eğitimin ve beyin göçünün temelinde demokrasi eksikliği ve üretime dayalı olmayan ekonomi politikaları olduğu da unutulmamalıdır.

Eğitimin en önemli bileşeni öğretmenlerimiz de yeni eğitim- öğretim yılına büyük sorunlarla birlikte giriyorlar. Özlük hakları yok edilen, partizan baskılara maruz kalan öğretmenlerimiz, liyakat ve ehliyet esasının kalktığı bürokraside görevlerini ifa edemez hale getirilmişlerdir. Bunca engele rağmen onurla mesleğini icra eden öğretmenlerimize şükran borçluyuz.

 Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen ve öğrencilerimize yeni eğitim yılında başarılar diliyor, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin 21. Yüzyılın bilimsel gerçekliğine uygun geçmesini temenni ediyorum“ ifadelerini kullandı.

CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Grup’u

Zülfü Çakar,Nilgün Esentepe,Zafer Döner,Filiz Gökçe,Ali Haydar İşkar,Gülsüm Polat,Binali Özgül,Emine Çelik,Ünsal Aykutoğlu,Veli Güngör,Sema Balcı,İlker Çomak,Ramazan Güven

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir