Çay Üreticisi tepkili ; Zam değil sadaka verdiler

HP’li Ahmet Kaya, çay üreticisine verilen zammın “sadaka niteliği” taşıdığını söylerken SOL Parti Rize Örgütü’nden yapılan açıklamada, zam oranının Nisan ayının TÜFE oranıyla aynı olduğu belirtilerek, “Zam, maliyeti karşılamaktan bile uzaktır” denildi

Yakın zamanda hasadı başlayacak olan çayın taban fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak açıklandı. Çay üreticileri duruma tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyatı müjde gibi duyurması ise üreticide şaşkınlık yarattı.

LOBİSİ OLAN DİKKATE ALINDI

Konuya ilişkin olarak gazetemize konuşan CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, “Çay üreticisine verilen zam, sadaka niteliği taşımaktadır, üretici çarşıdan aldığı her şeyi zamlı alıyor. Üreticinin beklediği minimum fiyat 4 TL idi” diye konuştu. Salgın nedeniyle kota ve işçi bulamama gibi pek çok sorunla uğraşan çay üreticisinin, hükümetin açıkladığı fiyatla da büyük hayal kırıklığı yaşadığını kaydetti.

YOKSULLUĞA MAHKÛM EDİYORLAR

Fiyata ilişkin “Müjde çay fiyatının neresinde biz bulamadık” açıklaması yapan Sol Parti Rize Örgütü de 3 lira 27 kuruşluk fiyata tepki gösterdi. Çayın 2020 yılındaki kilogram fiyatının 2019 yılına göre yüzde 12,66 arttığının altını çizen Sol Parti Rize Örgütü’nün açıklaması şöyle devam etti:

“Bu oran TÜİK’in Nisan itibarıyla belirlediği yıllık TÜFE oranına denktir. İktidarın verdiği zam, daha hesaplara yatmadan enflasyon nedeniyle cebinden çıkmıştır. Önceki yıllarda enflasyon oranının altında kalan zamlar ve döviz kurundaki artış dolayısıyla üreticinin giderleri artarken bu yıl da enflasyon oranında yapılan zam üreticinin maliyetini dahi karşılamaktan uzaktır. Bu fiyat, bölgeyi yoksulluğa mahkum etmek istediklerinin dile getirilmesidir.

İktidar, salgın koşullarında hasadın nasıl yapılacağı konusunda da çuvallamıştır. Üreticilerimizin sağlıklı bir şekilde memleketlerine gelmelerinin sağlanması konusunda sürecin takipçisi olacağız. Ayrıca yaş çay kilogram fiyatının en az 4,50 TL olması gerektiği talebimizi tekrarlamaya ve mücadelemize devam edeceğiz.”

ALIM GARANTİSİ VERİLMELİ

Taban fiyatın en az 4 TL olması gerektiğini söyleyen Hopa Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Harun Vayiç de fiyata tepki gösterdi. Hayatın her çok pahalı hale geldiğinin altını çizen Vayiç, şöyle konuştu: “Gübre maliyeti ve işçilik arttı. Çay üreticisi salgın nedeniyle iyi bir hazırlık yapamadan üretime başlayacak. Rekoltede düşüş yaşanabilir. Bu koşullarda üretici mutlaka desteklenmeliydi. En azından desteklenme rakamı bu yıl daha fazla yapılabilirdi. Kooperatif olarak elimizden geldiğince üyelerimizle birlikte bu zor süreci aşmaya çalışacağız. Umarız çay üreticisi özel sektörün insafına bırakılmaz. Düşük taban fiyata bir de elindeki çayı satamazsa üretici perişan olur. Çaykur üreticiye alım garantisi vermeli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir