Borsa İstanbul’da işlemler yine durduruldu

Borsa İstanbul’da dün sabah saatlerinde 11.18’e kadar işlemler iki kez durdurulurken bu sabah da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin çalışması ile geçici olarak durduruldu.

Borsa İstanbul'da işlemler yine durduruldu

Dün işlemleri iki kez durduran Borsa İstanbul bugün de işlemleri geçici olarak durdurdu. 10:25’te tekrar işleme açılan Borsa İstanbul, 21 saniye sonra yeniden devre kesicileri işleme aldı.

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu, saat 10.30’dan itibaren işlemlerin kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu.

Borsa İstanbul’un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, saat 09.55 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin ‘tetiklendiği’, pay piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) pay senedi repo pazarında işlemlerin geçici olarak durdurulduğu belirtilerek şöyle denildi:Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 10.20’de tek fiyat emir toplama, 10.25’de eşleştirme yapılacak ve 10.30’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir.

Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 10.20’de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 10.30’dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 10.30’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 5,39 azalışla 1304 puandan başladı. Bankacılık endeksi yüzde 7,93 ve holding endeksi yüzde 6,47 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri güne azalışla başlarken, en çok gerileyen yüzde 8,28 ile finansal kiralama, faktoring oldu. BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 9,79 değer kaybederek 1379 puandan tamamlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.