Boğaziçi Üniversitesi’nde 12 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs kapısında polis öğrencilere müdahale etti. Boğaziçi Dayanışması, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 12 öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Öğrenciler, okulda bir araya gelerek eylem yapıyor.

Dayanışmanın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, dört öğrencinin LGBTİ+ bayrağı taşıdığı gerekçesiyle bugün gözaltına alındığı belirtildi.

Hisarüstü’nde 4 arkadaşımız LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Kampüslerimizde ve mahallelerimizdeki sonu gelmeyen polis şiddetini teşhir ediyoruz. LGBTİ+ mücadelesi onurumuzdur! #BundanSonrasıHepimizde 

‘Boğaziçi Direnişi‘ adlı hesapta yapılan paylaşımda ise öğrencilerin Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüs’e geçmeye çalışırken gözaltına alındığı ifade edildi.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakalına kadar buradayız!#ArkadaşlarımızıSerbestBırakın 

— Boğaziçi Direnişi #3 (@budirenisi) March 25, 2021

Bunun üzerine öğrenciler, gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar eylem yapma kararı aldı.

Öğretim üyesi Can Candan, öğrencilerin kimlik tespiti için gözaltı aracına bindirildikleri yönünde bilgi aldıklarını belirtti.

Candan, bir sonraki paylaşımında “Öğrencilere müdahale gerekçesi olarak LGBTİ+ bayrağı taşımak diye bir şey duydum. Doğruysa hatırlatayım: LGBTİ+ bayrakları taşımak suç değildir!” diye yazdı.

Boğaziçi Dayanışması hesabından yapılan son paylaşıma göre gözaltı sayısı 12 oldu. Dayanışmanın hesabından yapılan paylaşımda, “Gözaltı sayısı 12’ye yükseldi! Kayyum rektörlere, polis ablukasına, lgbti+’lara insanca yaşam hakkı tanımayanlara karşı direnişimiz sürüyor. Kayyumlar gidecek, biz kalacağız! Alışın, her yerdeyiz” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.