Cumhuriyetin çınarı Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz’u dostları son yolculuğuna uğurladı

Example HTML page

Türk basınının duayenlerinden, gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz son yolculuğuna uğurlanıyor. Topuz’un cenazesi, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisi’ne götürüldü. Cenaze törenine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

İstanbul‘da tedavi gördüğü hastanede 100 yaşında hayatını kaybeden Türk basınının duayenlerinden, gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz, son yolculuğuna uğurlanıyor.

Topuz için ilk tören, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde düzenlendi.

Törene eşi Ayşe Topuz, oğlu Kerem Topuz, torunları ve yeğenlerinin yanı sıra; Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Aydın Özyalçıner, gazeteci-yazar Nazım Alpman, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen, Cumhuriyet yazarları Emre Kongar ve Şükran Soner ile birçok dostu katıldı.

Kendi deyimiyle ‘en genç dostu’ olduğunu söyleyen İlhan Gülek’in sunumunu yaptığı anma töreninde, ailesi ve dostları duygularını dile getirdi.

AYŞE TOPUZ: “HIFZI BEY İLE GÜNLER SU GİBİ GEÇTİ”

Eşi Ayşe Topuz yaptığı konuşmada, “Hıfzı bey ile günler su gibi geldi, geçti. Dayanmak çok zor, ama yanına gideceğim. Benim için tek teselli bu. Sevgilim beni bekle geleceğim, yine el ele diz, dize” dedi.

Yeğeni Füsun Topuz ise, “Amcam yalnız amcam değildi; babamdı, arkadaşımdı, dostumdu. Uzun yıllar o kadar çok şey paylaştık ki onunla… O bir aydındı, herkese ışık saçardı. Hayatını doya doya istediği gibi yaşardı” diye konuştu.

Yeğeni Elif Topuz da, “Hepimizle dost olmayı bildi. Işığım, yol göstericimdi. Hiçbir zaman hayatından emekli olmadı, bizi de hep çalışmaya yönlendirdi” dedi.

ALPMAN: “ANISI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM”

Gazeteci-yazar Nazım Alpman, şöyle konuştu:

“Hıfzı abi yaşam enerjisini aktarırken, şu öğütleri verirdi: ‘Daima gençlerle olun.’ Zeynep Oral’ın bugün Cumhuriyet’te çıkan yazısıyla bitireyim sözlerimi: ‘Yaşamda ya da yazılarında coşkusunu hiç yitirmemesini; bence ondaki insan sevgisine, çalışma tutkusuna, emeğe saygısına bir de şuna bağlayabiliriz: İdeallerinden, sosyalist düşüncelerinden hiç ama hiç vazgeçmedi. Sol yumruğu havada, 100 yaşında da onu Nâzım’ın dizesini haykırırken duyuyorum: ‘Somos sosyalitas palante palante’. ‘Biz sosyalistiz, haydi ileri!’ Hıfzı abinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”

ÖZYALÇINER: “CUMHURİYET İLE YAŞAYACAKTIR”

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner de, şunları kaydetti:

“Hıfzı Topuz’u yitirmiş olmamızın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir yazarımızdan çok, bir dostumuzu yitirmekten dolayı acımız sonsuz. Hıfzı Topuz bir Cumhuriyet aydınıydı. Düşünce ve basın özgürlüğü konusunda hayatı boyunca mücadele etti. Hıfzı Topuz Cumhuriyet ile yaşıt yazarımızdı. Birçok edebiyatçı ve yazarımızın hayatını ele alarak, birçok olaya tanıklık etmiştir. Cumhuriyet ile yaşıt Hıfzı Topuz arkadaşımız, Cumhuriyetle yaşayacaktır. Sevgili dostum Hıfzı uğurlar olsun.”

KONGAR: “MÜCADELE VE KAVGA ADAMIYDI”

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar ise, şu ifadeleri kullandı:

Ömrünün son yazılarını Cumhuriyet’te yazdı. Ben burada onun sadece çok yakın bir aile dostu, çok yakın bir arkadaşı olarak konuşmuyorum; Cumhuriyet Gazetesi Vakfı, Vakıf Başkanı Alev Coşkun ile gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Mine Esen’den bütün yöneticileri ve çalışanları adına konuşuyorum. Hepimiz Hıfzı’yı çok seviyoruz. Ben ölümü sevmiyorum, Hıfzı’yı seviyorum. Keşke o ölmeseydi de, ölüm olmasaydı da; onun değerini yaşarken tatmış olan bizler, onu yazılarımızda da dostluklarımızla yüceltebilseydik. O yüceltmeleri yaşarken de tatsaydı. Çok sevilerek yaşadı. Hıfzı ile benim dostluğum 100 yıllık bir dostluk. 

Hıfzı bir mücadele ve kavga adamıydı. Sevgi insanıydı, insanlığı severdi, ülkesini severdi, mesleğini severdi. Bütün ömrü boyunca sevginin, kavgasının mücadelesini yaptı. Devrimciydi, örgütçüydü. O insanlığın gerçeğe ulaşma hakkı ve ifade özgürlüğü için bütün ömrüyle çalıştı. O öyle tatlı su devrimcilerinden değildi. Onu kitapları ve yazıları ölümsüzleştirecek.”

Burada düzenlenen törenden sonra Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı‘nda defnedilecek.

KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU DA KATILDI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, Topuz’un Teşvikiye Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu, Hıfzı Topuz’un eşi Ayşe Topuz ile oğlu Kerem Topuz’a başsağlığı dileğinde bulundu.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir