Ali Babacan’dan ‘ortak liste’ açıklaması: ‘Teklif CHP’den geldi’

Example HTML page

Seçim öncesi AKP’li seçmenlere seslenen DEVA lideri Ali Babacan, “Demokrasi mi, otoriterlik mi? Ortak akıl mı, tek akıl mı? Huzur mu, kriz mi?” diye sordu. Ortak liste hamlesine ilişkin de konuşan Babacan, “Yaptığımız araştırmalarda, ortak liste ile seçime girildiğinde çok daha fazla sayıda milletvekili çıkarmanın mümkün olduğunu gördük. Cumhuriyet Halk Partisi de bize bu analizleri yaparak geldi ve ilk teklifte zaten onlardan geldi” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Ankara’da düzenlenen il başkanları toplantısında, daha önce AKP’ye oy veren seçmenlere çağrılarda bulundu.

Seçimin önemli bir referandum olduğunu belirten Babacan iki seçenek olduğunu ifade ederek, “Demokrasi mi, otoriterlik mi? Ortak akıl mı, tek akıl mı? Huzur mu, kriz mi? Zenginlik mi, fakirlik mi? Özgürlük mü, baskı mı? Hukuk mu, keyfilik mi? Umut mu, korku mu? Sevgi mi, öfke mi? Bereketli, huzurlu sofralar mı; kilosu 30 liraya çıkan soğan mı? Herkesi kucaklayan kapsayıcı bir bakış mı, kendinden olmayan herkese terörist diyen nobran bir dil mi? Koşa koşa dönenlerin ülkesi mi, gidemeyenlerin ülkesi mi? Bahar mı, karakış mı?” diye sordu.

“KAÇIRDIKLARI ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU VAR…”

Babacan, seçimi kaybedeceğine inanan iktidarın o noktada seçim yasalarıyla oynamaya başladığını belirterek, “Tam da şimdi beklediğimiz oluyor. Kendi hazırladıkları tuzağa bu seçimde kendileri düşecekler. Çünkü biz bunu gördük; ama kaçırdıkları çok önemli bir konu var. Biz ‘Önce Türkiye’ diyen bir partiyiz. Kendi şahsi veya partimizle ilgili meseleleri gerektiğinde bir kenara koyup bu vatan için, bu ülke için her şeyimizi feda etmeye hazır bir siyasi kadroyuz. Bunu hesap edemediler, bunu ön göremediler. Ve biz bunu yaptık” ifadelerini kullandı.

“TEKLİF CHP’DEN GELDİ”

Babacan, partisinin CHP listesinden seçimlere girmesiyle ilgili de şu sözleri kullandı:

 “Yaptığımız araştırmalarda, ortak liste ile seçime girildiğinde çok daha fazla sayıda milletvekili çıkarmanın mümkün olduğunu gördük ve bu analizleri sadece biz yapmadık, diğer partiler de yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi de bize bu analizleri yaparak geldi ve ilk teklifte zaten onlardan geldi. Biz gidip de herhangi bir partiye ‘Ya böyle bir şey yapabilir miyiz?’, ‘Bizim adaylarımız acaba sizin listenizden girebilir mi?’ diye böyle bir teklifte bulunmadık. 

Bakın bu çok önemli bir ayrıntıdır. Yapanlar olmuş olabilir, biz böyle bir şey yapmadık. ‘Birlikte girersek galiba bu iş daha iyi olacak’ dediler. Hesap kitap zor yapılan bir iş değil. Biz de baktık ki gerçekten hesaplar da tutuyor ve sadece DEVA Partisi’nin ortak listeye katılmasının, tek listeyle seçime girecek oluşunun, toplamdaki milletvekili sayısını 18 artırdığını gördük. Bu ne demek; tek bir oyun zayi olmaması için tek listeden girmek demek.”

‘ELİNİZ ADALETSİZLİĞE GİTMİYOR, BİLİYORUM’

Bazı mahallelerde, “Elim altı oka gitmiyor, elim CHP’ye gitmiyor” denildiğini hatırlatan Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu seçim, tam da o mahallelerde ve pek çok evde ‘Elim AK Parti’ye gitmiyor’ dendiği bir seçim. Sessiz sessiz, kısık sesle ‘Elim AK Parti’ye gitmiyor’, ‘Elim ampule gitmiyor’ diyen çok sayıda insan olduğunu gayet iyi biliyoruz. İnsanlar artık ‘Elim bu yoksulluğa, bu fakirliğe, bu açlığa, bu zulme gitmiyor’ diyor. 

Önceki seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş arkadaşlarıma sesleniyorum. Evet, eliniz AK Parti’ye gitmiyor. Çünkü eliniz, yoksulluğa gitmiyor. Yolsuzluğa gitmiyor. Yüzde 100’ü aşan enflasyona gitmiyor. Eliniz, sınavı kazanan başarılı gençler torpilsiz işe giremezken, birilerinin haksız kazançla servetine servet katmasına gitmiyor. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, baskıya, zulme gitmiyor, biliyorum.”

“O GÜNKÜ ERDOĞAN YOK ARTIK”

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Eliniz; sözünden dönen, etrafındaki çıkarcılara yakasını kaptırmış Recep Tayyip Erdoğan’a gitmiyor. Çünkü 2002’de iktidara taşıdığınız, ‘Bütün servetim bu yüzüktür’ diyen Erdoğan sözünden döndü. O günkü Erdoğan yok artık, değişti. Bunu hep beraber görelim. İlk gün söz verdiği adaletten, ortak akıldan, istişareden döndü. Keçiören’deki mütevazı apartman dairesinden taşınıp devasa bir külliye inşa eden bir zihniyete eliniz gitmiyor, gitmeyecek.”

“İKİ TEMEL TERCİH VAR…”

“Zamanında AK Parti’ye gönül vermiş kardeşlerim; biliyorum, yüksek sesle itiraz etmiyorsunuz. Yüksek sesle sokaklarda bağırmıyorsunuz ama sabırla sandık gününü bekliyorsunuz. O sandık günü sakince gidip, kabinde mührü bu kez bahsettiğim referandum için kullanacaksınız. İki temel tercih var: Ya şu andaki tablonun daha da kötüleşerek devam etmesi ya da Türkiye için yeni bir nefes, yeni bir ümit, özgürlük, zenginlik ve adalet… O seçeneklerin altında ne yazdığının belki çok önemi yok. 

Bizim özgürlük, adalet, zenginlik tercihimizi altında yazan isimler; birinci sandıkta Sayın Kılıçdaroğlu, ikinci sandıkta da DEVA için Cumhuriyet Halk Partisi. Değişim için, kaybedeni olmayan bir zafer için oy vereceksiniz. Biz buradayız. Sizleri de seçimin şafağında aramıza bekliyoruz. Bu büyük yürüyüşte hep beraber olacağız. Endişeye mahal yok.”

“İKTİDAR, ADETA MUHALEFETTEYMİŞ GİBİ VAATLER SIRALIYOR” 

“Tarihi seçime sayılı günler, saatler kala iktidar adeta muhalefetteymiş gibi vaat sıralıyor. Eylem planlarımızdan ve Ortak Politikalar Metnimizden alınmış pek çok husus var. Sanki bir gece yarısı tek imzayla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanlar, Cumhuriyet tarihinin en yüksek enflasyonuyla bu ülkeyi karşı karşıya bırakanlar kendileri değilmiş gibi… Sanki yıllardır, özellikle 5 yıldır ülkeyi krizden krize sokan başka bir iktidar da bir muhalefet partisi gibi hataları nasıl düzelteceğini anlatıyor. Bir krizin sebebi, o krizi çözemez.”

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir