AKP’li Vekil’den Erdoğan’ı Kızdıracak Sözler

Example HTML page

AKP’li Galip Ensarioğlu, YPG’li teröristin taziyesine gittiği için çıkan dokunulmazlık tartışmasıyla ilgili olarak “taziyeye katılmak suç değil” dedi.

 

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, YPG’linin taziyesine gittiği için dokunulmazlık tartışması sırasında adının gündeme gelmesine değinirken, “Bununla ilgili dokunulmazlığım kalkacaksa ilk oyu da ben veririm, hiç sorun değil” dedi. Ensarioğlu, bir kaç kez taziyeye katıldığını belirterek “taziyeye katılmak suç değil” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ensarioğlu, merkez Sur İlçesi’nde Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan kamulaştırma ile ilgili tartışmalara değinirken, mevcut yasa ve bürokrasiyle bu ilçede 20 yılda bir şey yapılamayacağını ancak insanların beklemeye tahammülü olmadığını anlattı. Ensarioğlu, “O yüzden Bakanlar Kurulu, zorunlu kamulaştırma kararı aldı. Yapılacak işlemler Belediyenin de onayladığı Sur Koruma Planına göre yapılacak. Yıkım olacaksa ilk kamu binaları yıkılacaktır” dedi.

“TAZİYEYE KATILMAK SUÇ DEĞİL”

AKP Milletvekili ve MKYK üyesi Galip Ensarioğlu,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ile ilgili gündeme getirdiği YPG’li taziyesine yaptığı ziyareti değerlendirdi. Ensarioğlu, konunun Ankara’da patlamadan sonra bir milletvekilinin vahşi terör eylemini gerçekleştiren kişinin taziyesine katılması ile başlayan bir tartışma olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Taziyelere katılmak suç falan değil. Taziyelere katılmak taziye sahibinin acısını paylaşmaktır. Kimse çocuğunun terörist olmasını ve kötü olmasını ve ölmesini de istemez. Bu ayrı olan bir şey ve geleneklerimizde olan bir şeydir. Ama vahşi bir terör eyleminde bütün kamuoyunu infiale sürükleyen eylemde milletin vekili olarak gittiğiniz zaman ve orada konuşma yaptığınız zaman o olayı sahiplenme anlamında toplumda bir sıkıntı yaratıyor. Şimdi bunun üzerine oluşan bir algıydı taziye meselesi. Daha sonra CHP ve paralel yapının benim sosyal medyamda katıldığım bir PYG’linin taziyesini görüntülerini vermişler ve ‘Sizin milletvekilinizde katıldı’ ve HDP’ye şunu söylerken sonrada sayın Kılıçdaroğlu ana muhalefetin lideri olarak bizzat çıkıp bunu dile getirmesini hayretle izledim açıkçası.”

“BİRKAÇ KEZ KATILDIM”

AKP’li Galip Ensarioğlu, CHP Genel Başkanı’nın söylediğinin aksine bir değil, birkaç kez taziyeye katıldığını anlatırken şöyle devam etti:

“Katıldığım bütün taziyeler Şengal’de ve Kobani’de IŞİD ile savaşırken yaşamını yitiren o günkü YPG’lilerin taziyeleriydi ve ailesini babasını tanıdığım insanlardı. Ailesine taziyeye gittim Bundan hiç gocunmam, çekinmem ve bunu da saklamam. Bununla ilgili dokunulmazlık kalkacaksa ilk oyu da ben veririm, hiç sorun değil. Ama ana muhalefet ve muhalefetin Ak parti hizmetleri karşısında politika üretemeyip komplekse girmeleri onların bu tür ufak şeylere sarılmalarına sebep oluyor ki, bundan bir şey çıkmaz. Bu memleketin hayrına siyaset üretsinler, bizim muhalefete ihtiyacımız vardır.”
AKP milletvekili Ensarioğlu, ‘Çözüm süreci’ne de değinirken partisinin bunu başlattığı günden itibaren hiç bir zaman ”Çözüm sürecini bitiyorum, bitireceğim, bitirdim demediğini” kaydederek, şöyle devam etti:

SÜREÇTE MUHATAP HALK

“İnsanların yaşamına değer biçti. İnsanların ölmemesine, anne ve babaların gözyaşlarının dinmesine, bu memlekette çatışma olmaması için yürekli bir şekilde bir süreç başlattı. Bu sürecin arkasında, bunda sorun yok. Ama sizin muhatabınız, şiddetin muhatabı samimi değilse, bu süreci istismar etmişse ve bugün yeniden bir yıkım başlatmışsa, işte Sur İlçesindeyiz, insanların halini görüyorsunuz. İnsanlarını ve tarihini yok etmeye çalışıyorsa ve şiddeti sivil alana taşıyorsa ve bunu da dış mihrakların egemen güçlerin emperyalist güçlerin Ortadoğu’da hesapları olanların talimatıyla yapıyorsa her devlet bununla mücadele eder. Terörle mücadele ayrı bir şeydir, bu milletin can ve mal güvenliğini korumak da hükümetin görevidir. Bizler eğer silah bırakacaksak, sayın Başbakanımız Mardin’de süreçle ilgili 10 maddeyi açıklarken söyledi. Bugünden itibaren silah bırakmazsa muhatabımız değil dedi. Silah bırakacaksa, samimi bir şekilde gereğini yapacaksa tabi ki muhataptır. Silahlı bırakmayacaksa biz bu süreci halkla yürüteceğiz. Her şehirde sivil toplum kuruluşları ve kentin itibar ettiği, oluşacak halk meclisleriyle muhatap alınarak bu süreci yürüteceğiz.”

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir