AKP Şam yönetimi ile görüşme kararı aldı

Example HTML page

Askeri harekat ile ilgili ana muhalefete bilgilendirme yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Esad yönetimi ile kurumlar üzerinden görüşme yapılacağını ilettiği öğrenildi

BirGün Gazetesinden HÜSEYİN ŞİMŞEK’in haberine göre ; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’ye yönelik askeri operasyon hakkında bilgi vermek için İYİ Parti lideri Meral Akşener ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İYİ Parti ziyaretinde “DEAŞ hapishanesi var. Gittiğimizde YPG’liler tarafından boşaltıldığını gördük. Siviller konusunda hassasız” diyen Akar, bu ziyaretin ardından CHP Genel Merkezi’ne giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarıyla görüştü. Akar’ın CHP Liderine Esad yönetimi ile kurumlar üzerinden görüşme yapılacağını ilettiği öğrenildi.

Hükümet ile CHP arasındaki ilk askeri operasyon temasından edinilen bilgilere göre, CHP heyetinin en önemli talepleri arasında bulunan “Esad yönetimi ile görüşün” ifadelerini değerlendiren Akar, bu görüşmenin yapılacağını söyledi. Suriye askerlerinin YPG ile anlaştığı ve operasyonun yapılacağı bölgelere gireceğine yönelik gelişmelerin de değerlendirildiğini ifade eden Akar, bu konu hakkında da Rusya Savunma Bakanı ile görüşüldüğünü bildirdi.

DIŞ POLİTİKADA EKSİK KALDIK

Suriye’ye yönelik askeri operasyonu anlatan Akar’ın CHP heyetine 2011 yılından bu yana süreci özetlediği bildirildi. Uluslararası alanda harekâtın tepkiyle karşılanmasına yönelik “özeleştiri” de yapan Akar’ın diplomasi anlamında eksikliklerini kabul ettiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, 14 Ocak’tan bu yana ABD heyeti ile bir araya geldiklerini ve harekat ile ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını bildiren Akar, ABD’den, “Güvenlik koridoru, YPG’nin bölgeden çıkartılması, hendeklerin yok edilmesi, ortak üs bölgelerinin oluşturulması ve müşterek harekat merkezinin kurulması” yönünde taleplerinin olduğunu ancak ABD’nin bu taleplerden sadece müşterek hareket merkezine razı geldiğini, operasyonun ise “kaçınılmaz bir hal aldığını” anlattı.

Ziyareti sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Akar, şunları söyledi: “Sayın genel başkana bilgilendirme yaptık. Görüşlerimizi paylaştık. Konuya birlikte müttefiklik ruhuna uygun NATO ile ABD ile birlikte çalıştık. Bunun mümkün olmadığını görünce bir karar verdik, 9 Ekim’de uygulanmaya başlandı. Mehmetçiğin başarısıyla devam ediyor. Tel Abyad ve Resulayn kontrol altında. Bizim için tek hedef teröristler. Kürt kardeşlerimiz için her türlü gayreti gösteriyoruz.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir