ABD Suriye Temsilcisi’nden ‘Soçi mutabakatı’ açıklaması

Example HTML page

Türkiye ve Rusya arasında Suriye’yle ilgili varılan mutabakat hakkında açıklama yapan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey,, “YPG’liler 150 saat içinde Türkiye sınırından 30 kilometre çekilecek” maddesini gerçekçi bulmadı. Jeffrey, “Kürtleri bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi’de varılan mutabakata ilişkin yaptığı açıklamada, PKK/YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’yi Suriye-Türkiye sınırından 30 kilometre uzaklaştırabileceğine şüpheyle yaklaştıklarını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, ABD Senatosu Dışişleri Komitesi’nin oturumunda konuşan Jeffrey, “Rusya ve Türkiye bugün Soçi’de, Suriye’nin kuzeyinde 10 kilometre derinliğine devriye faaliyetini gerçekleştirme imkanıyla birlikte ateşkes konusunda anlaştı. Kürtlerin bu bölgeden çıkarmayı başarmaları mümkün değil” dedi.

Jeffrey, “Türkiye bundan çok az bir şeyler kazanır” diye ekledi.

‘DÜZİNELERCE IŞİD MİLİTANI SERBEST BIRAKILDI’

Jeffrey, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye düzenlediği harekattan bu yana bu yana “düzinelerce” IŞİD militanın da serbest bırakıldığını söyledi.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir