Kışın evini boyatacaklara renkli ipuçları

Example HTML page

Kış mevsimi öncesinde evini boyatmak isteyenler, farklı renklerle uyum ve kontrast yaratarak yazın enerji ve neşesini evlerine taşıyabilirler.

İşte renklerin anlattıkları:

DİNLENDİRİCİ MAVİ
Evlerde sıkça kullanılan mavi renk sakinleştirici, iyileştirici ve dinlendirici bir etki yaratıyor. Aynı zamanda mavi ve yeşilin karışımı turkuaz renginin de sakinleştirici bir etkisi bulunuyor

CANLILIK VEREN KIRMIZI VE TURUNCU
Kırmızı ve turuncu tonları duyguları harekete geçirerek, neşe ve canlılık veriyor. Bu renklerin mekânın tamamında kullanılmayıp mavinin ya da yeşilin tonları ile dengelenmesi öneriliyor.

YEŞİL RENK ARINMA SAĞLIYOR
Yeşil, eğiten ve arındırıcı etkisi olan bir renk olarak tanımlanıyor. Kırmızının yoğun olarak kullanıldığı mekânlarda, turkuaz ve yeşil ile denge yaratmak mümkün.

Uyku problemi çekenlere ise huzur veren ve sakinleştiren lila, leylak gibi renkleri yatak odalarında uygulamaları öneriliyor.

FAZLA KİLODAN ŞİKAYET EDENLERE MAVİ
Mutfakta mavi kullanarak iştahı azaltmak mümkün. Yiyeceklerden uzaklaştıran mavi renk tabaklarla da aynı etkiyi yaratıyor.

RENKLERİ BİRBİRİYLE TAMAMLAYIN
Renkler, tamamlayıcı renklerle birlikte kullanıldığında daha hareketli ve canlı bir etki yaratıyor. Örneğin kırmızı, enerji veren çok güçlü bir renk olduğu için yeşil ile tamamlanması gerekiyor.

DYO'ya göre; mekânda genişlik ve ferahlık duygusunu ön plana çıkarmak isteniyorsa duvarlarda, mobilyaların rengi ve tarzına uygun olarak sarı, yeşil ve mavinin açık tonları ile beyaz ya da beyaza yakın renkler kullanılmalı.

Oda duvarlarının sıcak tonlarda olması ise odanın normal ısısından birkaç derece fazla sıcak olduğu hissini veriyor

zp8497586rq
zp8497586rq
Example HTML page