Eyüpsultan Belediye Başkanlığı, Vakıflar Müdürlüğü ve yetkililerden sağlıklı elle tutulur açıklama bekliyoruz…

Yetkililerden açıklama bekliyoruz haberimizin 03 Temmuz 2019’un üzerinden 8 gün geçmesine rağmen ne Eyüpsultan Belediye Başkanlığından nede Vakıflar Müdürülüğü ve yetkili firma tarafından elle tutulur sağlıklı bir açıklama hala gelmedi.

Ancak yetkili eğitim kurumu tarafından hatırı sayılır kişiler üzerinden bizi aratması hayli ilgimizi çekti. Bunun üzerine yeni bir araştırma yapma gereği duyduk.

Vakıflar Müdürlüğünden kiralanan 20 ada 24 parsel yer üzerinde bulunan 60 yaşındaki binanın güçlendirme ve onarım çalışmalarına ilişkin izin ve ruhsatının olup olmadığını Eyüpsultan Belediyesi İmar ve Şehircilik müdürlüğü yetkililerine sorduk.

İlgili yerle ilgili ruhsat ve izin başvurusunun dahi olmadığı yaptığımız araştırma sonucu ortaya çıktı.

Fakat Eyüpsultan Belediye’si İmar ve Şehircilik müdürlüğünün getirmiş olduğu yorum ilginçti Yapı kayıt belgesi ile ilgili yerde faaliyet yapılmış olacağını ilgili konunu Yapı kayıt yasasında ki ucu açık yasaya göre yapılan işlere kendilerinin müdahil olamadığını işin sorumluluğu tamamen ilğili kiracı ve kiraya veren Vakıflar Müdürlüğü olduğunu söyledi.

20 ada 24 Parselle ilgi Önümüze Çıkan diğer belgeler ise söyle;

İlgili yerin Vakıflar Müdürlüğünden Özel Cem Eğitim hizmetleri ve Meşubat gıda yetkilisi Cem Kaya tarafından kiralandığı ve Depo olarak kullanıldığı görülmektedir.

Yine ilgili yerin depo olarak kullanmaya müsait olmadığını tehlike arz ettiğini içeren tahliye edilmesi ile ilgili Vakıflar Müdürlüğünün 02.10.2019 yazısı olduğu görülmüştür.

Aynı zaman da Vakıflar Müdürlüğünün 08.10.2018 tarihli Eyüpsultan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ve Eyüpsultan Kaymakamlığına göndermiş olduğu İlgili yerin güvenliği alınarak etrafının çelik levhalarla çevrilerek güvenli hale getirilmesi istenen yazısı da yapmış olduğumuz araştırmada görülmüştür.

Aynı tarihte Vakıflar Müdürlüğünün 08.10 2018 tarihli yazısına istinaden Eyüpsultan Belediyesi İmar ve Şehircilik müdürlüğünün ilgili yerin güvenli hale getirilmesi ile ilgili 08.10.2018 tarihli yazısını Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne gönderdiği görülmüştür.

Şimdi Yeniden Eyüpsultan Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne, Vakıflar Müdürlüğüne ve İlgili Özel Egitim kurumuna tekrardan soruyoruz?

Depo olarak bile kullanılması tehlike arz eden yerin 400 öğrencinin eğitim göreceği ve 10’larca eğitimcinin eğitim vereceği Özel bir öğretim kurumuna güçlendirme çalışmaları adı altında yapı kayıt belgesine dayanarak dönüştürmek hangi aklın ürünü ?

400 Öğrencinin ve 10’larca eğitimcinin hayatı rant’a kurban edilebilir mi,depo da bulunan mallardan insan hayatı dahamı ucuz.

Yerin dere yatağında bulunması zeminin kaygan olması binanın da yaş durumunu göze aldığımız da olası bir depremde yaşanabilecek facianın önüne geçilmesini ve ilgili kurum ve kuruluşlardan ivedilikle konuya ilişkin açıklama bekliyoruz kamuoyunu aydınlatma adına.

Dip not: İlgili yerle araştırmalarımız devam ediyor yeni bilgiler edindiğimiz de yada yetkili kurullar açıklama yaptığın da kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Haber Etkin Gazetesi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir